Czym są wylewki anhydrytowe oraz jakie są ich zalety?

Przed położeniem właściwej podłogi, na przykład płytek ceramicznych, na powierzchni należy zastosować wylewkę. Jedną z najbardziej popularnych jest ta cementowa, jednakże coraz częściej używa się również wylewek anhydrytowych ze względu na ich liczne walory? Czym one są i jakimi właściwościami się cechują?

Wylewki anhydrytowe Śląsk – dlaczego warto je stosować?

Masa anhydrytowa jest produkowana z odwodnionego gipsu. Jest niezwykle wygodna w zastosowaniu, ponieważ ten materiał ma niską kurczliwość. Do tego po wylaniu poziomuje się do bardzo gładkiej powierzchni. Dzięki jej cechom, można od razu położyć nawet do 60 metrów kwadratowych podkładu. Dodatkowo podłoże to dobrze przewodzi ciepło. Sprawdzi się znacznie lepiej do zastosowania przy ogrzewaniu podłogowym, niż cement.

Niekwestionowanym atutem każdej posadzki anhydrytowej jest jej idealnie równa powierzchnia

Główne walory wylewek anhydrytowych

Wylewki anhydrytowe na Śląsku i w całej Polsce są chętnie stosowane ze względu na zalety, takie jak:

  • płynna konsystencja, dobrze wypełniająca szczeliny
  • samopoziomowanie
  • brak konieczności stosowania dylatacji pośrednich
  • lekkość
  • elastyczność.

Płynna konsystencja sprawdza się szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym, a to, że uzyskana powierzchnia jest gładka, znacznie ułatwia kładzenie posadzki. Lekkość materiału można wykorzystać, kiedy podłogę tworzy się na przykład na poddaszu. To ważne, by nie obciążać zbytnio stropu w takiej sytuacji. Dużą wygodą jest także możliwość wykonania jedynie dylatacji obwodowych. To ułatwia i usprawnia pracę nad wylewką i później całą podłogą.

O czym trzeba pamiętać przy zastosowaniu wylewki anhydrytowej?

Czy wylewkę anhydrytową można położyć w nieogrzewanych częściach przyległych do domu, takich jak dom czy komórka i piwnica? Oczywiście, jednakże wtedy także materiał trzeba będzie zabezpieczyć przed wilgocią

Przede wszystkim o tym, że jest to materiał do zastosowania wewnątrz pomieszczeń. Nie jest on odporny na mróz, więc nie nadaje się na przykład do wylewki na tarasie. Dodatkowo warto wiedzieć, że za pomocą tego tworzywa można wykonać zarówno grubsze, jak i cieńsze wylewki anhydrytowe Śląsk. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb. W przypadku zastosowania odwodnionego gipsu w miejscach narażonych na szczególne występowanie wilgoci, takich jak kuchnia, czy łazienka, wymagane jest takie przygotowanie podłoża, by było ono zabezpieczone przed wilgocią.

Czy wylewkę anhydrytową można położyć w nieogrzewanych częściach przyległych do domu, takich jak dom czy komórka i piwnica? Oczywiście, jednakże wtedy także materiał trzeba będzie zabezpieczyć przed wilgocią. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety omawianego materiału, zdecydowanie warto rozważyć jego użycie, szczególnie jeśli pod spód zamierzamy położyć ogrzewanie podłogowe, ale nie tylko wtedy.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.