Jak wybrać wylewkę do ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Z jednej strony jest bardziej efektywne, bo ciepło rozchodzi się po całym pomieszczeniu a nie tylko przy grzejniku. Z drugiej zaś, kaloryfery wizualnie coraz mniej pasują do nowoczesnych pomieszczeń, więc wielu ludzi chętnie się ich pozbywa. Ważne jest, by poszukać odpowiedniej wylewki na ogrzewanie podłogowe, bo od niej zależy, czy instalacja będzie efektywna.

Czy warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ma sporą przewagę nad kaloryferami i chodzi nie tylko o efekt wizualny, który widać na pierwszy rzut oka, ale też o względy praktyczne. Podłogówka znacznie dłużej utrzymuje temperaturę niż tradycyjne grzejniki.

Ogrzewanie podłogowe będzie również lepsze dla alergików, bo powoduje mniejszy ruch powietrza. Sama instalacja, jeśli jest wykonana z dobrej jakości materiałów, może wytrzymać nawet 50 lat.

Istotne jest wybranie właściwej wylewki na ogrzewanie podłogowe, a potem sposobu wykończenia podłogi. Nie jest prawdą, że przy ogrzewaniu podłogowym można mieć tylko płytki. Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się i na panelach, i na wykładzinie, ale trzeba wybrać takie, które będą dla niego odpowiednie.

Jaką wylewkę zastosować przy ogrzewaniu podłogowym?

Szukając wylewki na ogrzewanie podłogowe, trzeba pamiętać, że musi ona szczelnie pokryć rurki grzewcze i stworzyć płaską powierzchnię. Starsze metody kładzenia wylewki mogą spowodować powstawanie mostków cieplnych, co finalnie przełoży się na niższą efektywność instalacji.

W zasadzie do wyboru są dwa rodzaje wylewki na ogrzewanie podłogowe :

  • wylewka anhydrytowa,
  • wylewka betonowa.

Wylewka anhydrytowa to gotowa samopoziomująca mieszanka, którą można w bardzo prosty sposób położyć na podłodze. Anhydryt to nowoczesny materiał, który zawiera, prócz tradycyjnych składników, siarczan wapnia. To sprawia, że wylewka jest bardziej elastyczna i znacznie łatwiej ją położyć.

Wylewkę anhydrytową cechuje wysoki współczynnik przewodzenia ciepła – ok. 1,6–2,0 W/mK, a jej grubość może wynosić jedynie 35 mm. W wypadku ogrzewania podłogowego będzie to oznaczać, że podłoga szybciej odbierze ciepło z instalacji, a więc po włączeniu ogrzewania, pomieszczenie szybciej się nagrzeje.

Wylewka betonowa jest tańsza i można przygotować ją samodzielnie lub kupić gotową mieszankę. Może się jednak zdarzyć, że podczas jej rozprowadzania za pomocą metalowych pac albo łopat, rurki ulegną uszkodzeniu. To będzie oznaczało konieczność rozkuwania wylewki i naprawy rozszczelnionej rury.

Współczynnik ciepła dla wylewki betonowej to 1 W/mK i jej grubość musi wynosić około 65 mm. Oznacza to, że dla ogrzewania podłogowego będzie mniej efektywna.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.