Ogrzewanie podłogowe i rodzaj wylewki

Decydując się na budowę domu przyszyli właściciele stają przed wyborem rodzaju ogrzewania. Obecnie na rynku istnieje wiele jego rodzajów, ale zdecydowanie największą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Jednak decydując się ogrzewać dom w taki sposób, bardzo duże znaczenie ma rodzaj wylewki jakim będzie zalana instalacja podłogówki. Dwa najpopularniejsze rodzaje wylewek, to klasyczna już, wylewka cementowa oraz wylewka anhydrytowa. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Która lepiej się sprawdzi w przypadku ogrzewania podłogowego? Komu zlecić położenie wybranego rodzaju wylewki?

Typy wylewek i różnice pomiędzy nimi

Wybór rodzaju wylewki w przypadku ogrzewania podłogowego ma kolosalne znaczenie. Takie czynniki jak jej grubość, przewodzenie ciepła, a nawet konsystencja mają wpływ na to w jaki sposób instalacja całego ogrzewania będzie zalana oraz jak dobrze wylewka będzie przewodzić ciepło.

Wylewka cementowa, jest klasycznym rodzajem wylewki, która jest stosowana już od wielu lat. Ten rodzaj wylewki przygotowuje ekipa budowlana na miejscu budowy.

Plusami „cementówki”, są:

  • cena, z racji popularności jest to dość tani rodzaj wylewki,
  • odporność na wilgoć, dzięki czemu można ją wylać również na zewnątrz budynku.

Minusy prezentują się następująco:

  • średnio przewodzi ciepło, czyli potrzebuje więcej czasu, aby się nagrzać,
  • długo schnie, zanim będą ruszone inne prace należy poczekać aż wylewka całkowicie zwiąże,
  • jest dość gęsta, co w przypadku ogrzewania podłogowego ma znaczenie.

Innym i bardziej nowoczesnym rodzajem wylewki, jest tzw. wylewka anhydrytowa. Tak samo jak wylewka cementowa, ma ona swoje zalety oraz wady.

Plusami wylewki anhydrytowej są:

  • dobre przewodzenie ciepła, dużo lepsze niż w przypadku wylewki cementowej,
  • można ją wylać cieńszą warstwą niż jej cementowy odpowiednik,
  • jest rzadsza, dzięki czemu szczelniej wypełnia przestrzenie pomiędzy instalacją ogrzewania podłogowego,
  • szybko schnie, co pozwala zaoszczędzić na czasie pracy.


Ten rodzaj wylewki ma również swoje minusy:

  • jest droższym rozwiązaniem, od cementowego odpowiednika,
  • jest średnio odporna na wilgoć, dlatego przed wylaniem jej w łazience lub kuchni, potrzebna jest dodatkowa inwestycja w postaci dobrej izolacji,
  • wylewka jest przygotowywana w zakładzie, a nie na miejscu budowy, dlatego trzeba dość dobrze szacować zapotrzebowanie na jej ilość.

Jak widać, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe, a rodzaj wylewki

Fachowcy w przypadku ogrzewania podłogowego zalecają zastosowanie wylewki anhydrytowej, która choć droższa, to jej zalety będą przeważały, jeśli zdecydowano się na ten rodzaj ogrzewania. Na jej korzyść przemawia lepsze przewodzenie ciepła, możliwość wylania cieńszej warstwy na instalacje oraz szczelniejszy zalanie samej instalacji. Oczywiście nie należy zapominać o minusach tego typu wylewki, takich jak: wyższa cena oraz dostawa gotowego produktu co może być problemem, jeśli ilość potrzebnej wylewki zostanie przeszacowana. W takim przypadku, oszczędności można szukać w szybkości jej schnięcia, dzięki czemu inne prace budowlane będą mogły ruszyć znacznie szybciej.

Wylewka anhydrytowa, komu zlecić jej wylanie?

W przypadku wylewki anhydrytowej, która musi być dostarczona od producenta, nie warto robić tego na własną rękę. Wylanie wylewki warto zlecić doświadczonej firmie, która zajmie się również oszacowaniem potrzebnej ilości materiału oraz jego zamówieniem. Na szczęście, żyjemy w dobie smartfonów, które pozwalają poszukać nam fachowej ekipy w bardzo szybki i przystępny sposób. Wystarczy odpalić przeglądarkę i wpisać, np.: wylewki Rybnik, jeśli mieszkamy w okolicach tego miasta. Dzięki czemu uzyskamy dane kontaktowe do wielu firm, które zajmują się takimi usługami. Warto jednak pamiętać, aby decyzja o wybraniu ekipy nie była pochopna. Dobra i doświadczona ekipa nie będzie najtańsza na rynku, również terminy prac mogą nas nie satysfakcjonować. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to inwestycja na długie lata, warto postawić na profesjonalistów.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.